ČERNORUDÝ SKAUT: ODPOVĚDI NA NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY

1.PROČ JSTE VZNIKLI?

Černorudý skaut vznikl koncem léta 2018. První čundr proběhl v srpnu, kde jsme se sešli v brdských lesích. Vedla nás k tomu touha se scházet a trávit volný čas uprostřed lesů v kruhu kamarádů a kamarádek. Zároveň jsme chtěli našim dětem dát možnost poznat místo šedě měst kouzlo pobytu v přírodě a aktivního odpočinku.

2.PROČ NEJSTE V JUNÁKU ČI PIONÝRU?

Nechtěli jsme dávat naše dítka do Junáka či Pionýra. Vedou nás k tomu vlastní negativní zkušenosti a především myšlenka, že naše dítka bychom měla vychovávat my sami. Myslíme si, že je důležité, aby rodiče se svými dětmi trávili více času a černorudý skauting je dobrou příležitostí. Na rozdíl od zmiňovaného Junáka či Pionýra, nejde o to odložit dítka do těchto oddílů, naopak na naše akce jezdí rodiče společně s dětmi.

3.ČÍM SE TEDY LIŠÍTE OD JUNÁKA ČI PIONÝRA?

Černorudý skaut je volné hnutí kamarádů a kamarádek kombinující skauting a trempství. Nejsme pevná organizace, spojuje nás sounáležitost a touha společného sdílení zážitků a činnosti. Od Junáka nás odrazuje právě to „hraní si na vojáčky“, poslouchání povelů, uniformy, ale i další neduhy. Tyhle věci jsou nám cizí a vlastně i proti srsti.

4.KDE BERETE INSPIRACI?

Odmítáme „vojanský“ Powelův skauting a necháváme se inspirovat skautingem dle Setona, čerpajícího z tradic severoamerických indiánů. Junák nemá monopol na skautské hnutí, za první republiky působilo kupříkladu Sdružení socialistických skautů, na které částečně navazujeme. To sdružovalo levicově orientovanou mládež.

5.PROČ VLASTNĚ ČERNORUDÝ SKAUT?

Povětšinou vycházíme z anarchistické tradice. Černá pro nás symbolizuje anarchismus a svobodu, rudá pak socialismus a rovnostářství. Černorudý skaut ovšem není ani tak o politice, ale jak již bylo jinde odpovězeno, ale právě o tom skautingu a trempství. Přesto jsme se chtěli odlišit, aby nedocházelo k nedorozuměním a abychom vyjádřili principy, na kterých by podle nás skauting měl fungovat: volnost, rovnost a kamarádství. Odmítání hierarchie a rozlišování se na podřízené a nadřízené. Výchovu mládeže bychom rádi vedli v rovnostářském a libertinském duchu.

6.JAK SE POZNÁTE KDYŽ ODMÍTÁTE UNIFORMY?

Odmítáme uniformy, nechceme vypadat jeden jako druhý. Vždyť pestrost je tak krásná a vidíme ji všude kolem v přírodě. Každý se rád jinak obléká, preferuje jiné barvy či styly. Nevidíme jediný důvod proč potírat individualitu každého z nás. Pokud někdo chce vyjádřit sounáležitost k černodému skautingu může si uvázat černorudý (případně černozelený, černofialový) šátek. Případně obléci tričko s naším logem v jehož znaku máme vlka se zalesněnými horami v zádech nebo připnout placku.

7.JAK SE MŮŽU PŘIDAT K ČERNORUDÝM SKAUTŮM?

Jak jsme již psali, jsme volné hnutí kamarádů a kamarádek. Není u nás žádné členství. Tudíž ani žádné formality. Pokud chceš s námi jezdit na čundry a setkání, prostě se nám ozvi. A můžeš vyrazit na konkrétní naší akci. Budeš-li nadšen, můžeš jezdit s námi nadále a případně se zapojit do plánování a realizace dalších akcí.

8.RÁD(A) BYCH ZAČAL(A) JEZDIT NA AKCE ČERNORUDÉHO SKAUTA, ALE NEJSEM ANARCHISTA/KA, NEVADÍ TO?

Nevadí. Abychom mohli být kamarádi či kamarádky nemusíme být všichni anarchisté. Nekádrujeme a nebazírujeme na tom, kdo se jak označuje či ne. Pokud jsou ti naše principy sympatické a si ochoten/a je respektovat si vítán(a). Rádi poznáme nové lidi a budeme se navzájem učit jeden od druhého.

9.PLATÍ SE U VÁS NĚJAKÉ PŘÍSPĚVKY? JAK FINANCUJETE AKCE?

Členské příspěvky u nás neexistují. Na organizaci výletů do přírody nevznikají zvláštní náklady. Cestu si hradí každý sám. Zajištění stravy funguje na dobrovolném principu, každý dle svých možností přispěje části surovin na vaření. V případě potřeby nakoupit pomůcky a odměny pro vlčata, vybíráme peníze mezi sebou nebo z prodeje benefitů (trička, placky, šátky). Při větší akci jakou je nyní výstavba srubu, jsme se složili mezi sebou a přispěli nám různý podporovatelé a sympatizanti.

10.JAK JE TO S JÍDLEM NA VAŠICH AKCÍCH?

Vaříme kolektivně, společně všichni dohromady. Před čundrem se domluvíme, co se bude vařit a dle toho se pak každý může přihlásit, co za suroviny na přípravu jídla přiveze. Množství je odvislé na počtu účastníků. To, že někdo neumí vařit, není důvodem, aby nemohl při přípravě pomoci například s čištěním a krájením zeleniny nebo udržováním ohně. Vaříme nad ohněm, povětšinou v kotlíku, dle toho volíme vhodná jídla. Vaří se striktně vegansky, tedy bez ubližování jiným živým tvorům.

11.DOBŘE ROZHODL JSEM SE ZÚČASTNIT NADCHÁZEJÍCHO ČUNDRU ČERNORUDÝCH SKAUTŮ, CO MÁM UDĚLAT?

Napiš nám e-mail na skaut@riseup.net nebo pošli zprávu na náš FB Černorudí skauti. Napiš odkud si a případně jestli jedeš sám, s dalšími partnerem či kamarádem. Bereš sebou dítka a jak stará? Pošleme ti informační zprávu o místě a času srazu, co případně sebou a kontaktní telefon. Ty nám na oplátku pošli svůj. Vždy se hodí, vlak může mít zpoždění, ztratíš se a podobně.

12.ÚČAST NA ČERNORUDÉM SKAUTU JE NĚJAK VĚKOVĚ LIMITOVÁNA?

Ne nemáme žádné limity. Jsme otevření všem věkovým skupinám od těch nejmenších až po lidi v důchodovém věku. Na čundry s námi jezdí i jednoletá dítka. Dítka do 7 let jezdí v doprovodu rodičů, starší mohou po domluvě s kolektivem vyrazit i sami se souhlasem rodičů. Vždy ale preferujeme, aby se účastnili rodiče i dítka spolu.

13.JAK PLÁNUJETE AKCE?

Při poradách u táborového ohně jsme se již před delší dobou domluvili, že budeme scházet minimálně jednou do měsíce. Stanoven byl víkend po 15.dnu v měsíci, tedy po výplatách. Ale dle chuti se akce pořádají i častěji. Jsme tak schopni sestavit harmonogram akcí i rok dopředu. Akce domlouváme na akcích nebo prostřednictvím diskusního fóra. K navrženým termínům, se pak dá návrh, kam bychom jeli a některý z kamarádů si vezme na starost organizaci akce.

14.CO OBNÁŠÍ ORGANIZACE AKCE?

Kamarád či kamarádka, která si vezme na starost realizaci některého čundru funguje jako kontaktní osoba a koordinátor. Především zjistí potřebné informace a předá je ostatním. Určí místo a čas srazu účastníků, zjistí jak se na místo dopravit. Naplánuje program čundru, vymyslí trasu, místo přespání (podle map). Program samozřejmě může konzultovat s ostatními, kteří mu můžou být nápomocni.

15.CO NA TAKOVÝ ČUNDR ČI SETKÁNÍ ČERNORUDÝCH SKAUTŮ POTŘEBUJI?

Co se týče financí, tak na cestu na vlak či bus, plus něco útratu kolem, pokud bychom se zastavili na nějaké osvěžení po cestě. Ubytování máme zdarma, přespáváme v okolní přírodě. Na jídlo si vozíme suroviny, takže také není potřeba nic zvlášť. Sebou potřebuješ zabalit jen potřeby pro přespání a oblečení. Neber si příliš věcí, jen co unosíš. Čím méně toho zabalíš do krosny, tím lépe pro tebe. Potřebuješ spacák, karimatku, případně celtu, kdyby pršelo. Kdo nechce spát pod širákem tak i stan. Kdyby byla chladnější noc, můžeš se zaizolovat celtou, nouzovou aluminiovou folií či velkým igelitovým pytlem. Přibal si určitě pláštěnku. Oblečení minimalizuj a přizpůsob předpovědi počasí. Zabal také několik prázdných pet lahví na vodu. A suroviny na vaření, ke kterým se přihlásíš.

16.DOTEĎ JSEM DO PŘÍRODY NEJEZDIL A NEMÁM MOC PENĚZ. NA KOLIK MĚ PŘIJDE POŘÍZENÍ VÝBAVY?

Základní výbavu, kterou potřebuješ je batoh či krosna, kterou většina lidí má doma. Nutně potřebuješ spacák a karimatku. Na letní období postačí lehčí letní spacák, který můžeš pořídit třeba od 300 Kč ve většině sportovních prodejen. Teplejší spacák výjde na víc, ale dá se pořídit od 1000 do 2000 Kč, například zimní armádní spacák AČR do mínus 20 stupňů. Vyplatí se podívat na různé internetové bazary či aukro. Celtu o rozměru 3 m na 3 m pořídíš za 400 – 500 Kč. Jako náhradu můžeš použít krycí plachtu, kterou pořídíš od 60 Kč. Poslouží stejně dobře jen je oproti celtě o něco těžší. Nejlevnější karimatku seženeš od 90 Kč. Nemáš-li ešus, postačí plastová miska a příbor, který doma běžně máš. Na letní období se tak můžeš vybavit do 500 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

34 − 25 =