SETKÁNÍ A I. BRIGÁDA NA SRUBU ČERNORUDÝCH SKAUTŮ 20-22.ZÁŘÍ 2019

Rok s rokem se sešel, a opět se jako černorudí skauti a skautky shledáváme v Posázaví, tentokrát se však nejedná o čundr, jak jsme zvyklí. Jedná se o setkání spojené s první brigádou v rámci výstavby srubu na našem tábořišti.

Příjezdový den, je tradičně pátek 20. září 2019, kdy se postupně scházíme u našeho kamaráda poblíž města Sázavy. Večer se rozdělává oheň na zahradě, k večeři jsou zapečené brambory. U táboráků sedíme skoro do půlnoci.

V sobotu ráno přijíždí ještě další kamarádi a přibližně na desátou se dostáváme na tábořiště, respektive „pracovní brigáda“. Kamarádky s vlčaty vyráží na tábořiště pěšky lesní stezkou. Navozíme potřebné nářadí, rozdělíme si práci. Dva kamarádi s křovinořezy vysekají zarostlý plac kolem ohniště a svah, kde bude stát srub. Další kamarádi připravují ohniště, řežou klády ze spadlých stromů a dělají zásobu dříví na oheň. Kolem jedenácté kamarád Petr zakládá oheň, aby byl připraven pro příchozí kamarádky s vlčaty. Kamarádka Bára se po příchodu pouští do přípravy oběda a podaří se jí vykouzlit výtečné chilli corn carne s tortilami. Zatím co se kamarádky věnují vlčatům, které skotačí hlavně na vyrobené houpačce. Vlčata zaujala také výroba dřevěné lžičky a její vypalování uhlíkem. Kamarádi se pouští do další práce. Vyměřujeme hranice srubu, a ujednáváme, že bude o rozměrech 5 metrů na 10 metrů a vybíráme svah. Po vyměření bereme krumpáče, ráče a lopaty a pouštíme se do svahu, abychom ho zbavili kořenů a drnů. Pomáhají i dvě starší vlčata. Podaří se nám odkopat celý půdorys srubu. Slunce zalézající za stromy na protějším břehu, naznačuje, že se blíží 18 hodina. Stanovená práce je zdárně hotova a tak balíme „vercajk“ a vyrážíme zpátky. Kamarádky s vlčaty vyrazili lesem domů již dříve.

Po příjezdu nás vítají nejen naše vlčata, ale i vůně výtečné bramboračky z čerstvých hub, které vlčata cestou lesem nasbírala. Večer trávíme u tepla táborového ohně, klábosíme a popíjíme. Večer ještě kamarád uvaří Andělské zvony, který přišly vhod.

Z debat týkajících se černorudého skauta, se řešila otázka nadcházejících čundrů a další druhé brigády na srubu v říjnu. Řešila se konstrukce srubu a ošetření trámů. Pořízení krajinek. Upustilo se od rozebírání palet na prkna jako neefektivní a neekonomické, a přistoupilo na to, že se koupí. Plánuje se nashromáždit veškerý potřebný materiál během podzimu a zimy, aby se na jaře mohlo začít stavět. Stejně tak je nutné připravit před zimou vše na tábořišti.

V neděli ještě poobědváme bramborový guláš s cizrnou a krátce po poledni vyrážíme na čugálu do Kolína, kde se pak naše cesty rozchází definitivně.