ČUNDR ČERNORUDÝCH SKAUTŮ V POSÁZAVÍ (30.8 – 1.9.2019)

Srpen byl na akce černorudých skautů a skautek bohatý, a tak jsme se tento měsíc sešli potřetí. Pro naše vlčata to bylo zároveň rozloučení s prázdninami. Abychom si víkend prodloužili, sešli jsme se tradičně již v pátek 30. srpna. Místo srazu byla malá obec Samopše u Sázavy, kde jsme se všichni shledali kolem 18. hodiny. Odtud jsme vyrazili pár kilometrů na naše tábořiště. Po 19. hodině dorazíme na místo. Tábořiště je zarostlé a bude vyžadovat ještě mnoho práce, a tak kamarád Vašek bere kosu a vyseká menší plácek, kde budeme přespávat. Další kamarádi Martin, Pajda, Petr zatím připravují ohniště, odkopou trávu s drny a vyhloubí jámu. Kamarádky Simona a Andula, berou vlčata a jdou na dříví, kterého je kolem hojně. Zaplane táborový oheň, kamarádi Petr a Simona připraví skvělý houbový guláš, po kterém jako když se zapráší. Vlčata skotačí v lese, starší skauti připravují ležení, někdo rozbaluje stany, někdo si lehne „pod širákem“. Většina vlčat si už oblíbila spaní „pod širákem“. Sedíme u ohně a klábosíme, řešíme hlavně srub a další akce, včetně společného silvestra. Kamarád Martin vysvětluje ostatním harmonogram čundru.

V sobotu ráno, posnídáme a kamarád Pajda připraví hustou čočkovou polévku. Naobědváme se a před 12.hodinou se loučíme s tábořištěm a jdeme do Samopše. Zde si krátíme čekání na vlak koupáním v Sázavě. V 13:56 nasedáme do vlaku do Českého Šternberku. Po 14. hodině vystupuje na Český Šternberk – zastávka. Sluníčko pálí a hlásí se o slovo další tropický den, kousek od zastávky je příjemný kiosek, svlažíme hrdlo a vyrážíme pěší túrou z Českého Šternberka po červené značené stezce kolem hradu Šternberk, k Hladomorně, po stezce rytíře Jana Kryštofa Šice. Cestou se nám naskýtají krásné výhledy na klikatící se řeku Sázavu. Zavzpomínáme na sjíždění řeky, které jsme absolvovali před třemi týdny. Dojdeme k rybníčkům „U rybiček“. Zde scházíme ze značené červené. Přecházíme po mostě dálnici D1 a šup rychle zase do lesa, po polní cestě do cíle, malé posázavské vesničky Všechlapy. Kolem páté hodiny scházíme z kopců do Všechlap na nedalekou louku za obcí, kde se koná oslava 120 let místního hasičského sboru, jehož součástí je i plánovaný firewalking. Na pódii se střídají kapely, u jednoho stánku hraje heligonka, a pro nejmlaší je zde plno atrakcí. Naše vlčata si vyzkouší střelbu ze vzduchovky, zaskotačí na nafukovacích hradech, ale asi největší úspěch si u nich najde velký banner umístěný na mírném svahu polévaný mýdlovou vodu. Vlčata si užívají vodní skluzavku přes dvě hodiny a za dusného parna jim přišla nanejvýš vhod. Sdružení naboso krom firewalkingu připravilo i další atrakce pro děti, a tak si naše vlčata vyzkouší chození po střepech, stání na hřebících či lochtání pírky na chodidlech v mučidlech. Začíná se stmívat a blíží se očekávané chození po žhavých uhlících. Po půl deváté se už rozhrabávají uhlíky a po úvodním workshopu začínají chodit první odvážlivci. Od černorudých skautů se projdou po žhavém uhlí kamarádi Andula, Pajda, Bára a Petr, a dokonce vlčata Doubí a Aron seberou odvahu a za bouřlivého potlesku přejdou. Dostávají diplom a napomůžou tak překonání českého rekordu firewalkingu. Poté se přesouváme kousek dál na dané louce, ale přesto je lomoz z pódia slyšet. Plánovaná večeře se ruší, dojíme se chlebem s pomazánkami, někteří ještě shlédnou fireshow. Připravujeme bivakování, uspíme vlčata a ještě dlouho klábosíme a popíjíme vínko. Konečně v jednu ráno, pořadatelé usoudí, že už nemá smysl protahovat kapelu hrající dost falešně a můžeme jít konečně spát.

Nedělní ráno se probouzíme do dalšího parného dne. Posnídáme chleba s pomazánkou a vydáváme se na rychlý přesun zpět do České Šternberka. Vyrážíme něco málo před desátou, a už v jedenáct jsme na místě. Dáváme osvěžení v místním kiosku, který je jen pár metrů od vlakové zastávky. Rozloučíme se s prvními kamarády a kamarádkami. V 11:53 už nasedáme do vlaku směr Praha, část kamarádů vystupuje v Ledečku, část v Sázavě a zbytek pokračuje do Prahy a pak dál na sever. (A)