JAK USPOŘÁDAT ČUNDR ČERNORUDÝCH SKAUTŮ A SKAUTEK?

Uspořádání čundru černorudých skautů a skautek není opravdu nic složitého. Přinášíme pár dobrých rad “jak na to?”.

Pokud chceš udělat výlet v místě svého bydliště nebo sis našel nějaké zajímavé místo, je v první řadě potřeba rozmyslet na kolik dní chceš čundr pořádat, aby si podle něj mohl rozvrhnout případné trasy a program.

Osvědčily se čundry víkendové, kdy je pátek příjezdový den, počítej, že jsou kamarádi a kamarádky v zaměstnaní, takže sraz plánuj mezi 16 – 19 hodinou večerní, záleží jak daleko je místo srazu pro zúčastněné.

Místo pátečního táboření naplánuj tak, aby bylo v dosahu do 3 km od vlakové či autobusové stanice. Dobré je u příjezdového dne navrhnout konkrétní místo srazu, kde na sebe všichni počkáme. Místem přespání může být louka, pěkný plácek v lese, převys, veřejné tábořiště (neplacené) či otevřená trempská bouda (srub). Zjisti jestli je v místě voda (studánka, od místních ze studny), pokud není je třeba zúčastněné upozornit, aby si zabalili potřebné množství sebou (cca 2 litry na osobu na den).

Při pátečním táborovém ohni seznam všechny s programem čundru, o kterém můžete diskutovat, pokud máš několik variant, aby se doladil. Případně, aby se sladil s potřebami účastníků.

Hlavní program plánuj na sobotu, kdy můžete vyrazit již od rána na cesty. Neděle je také dnem odjezdu a loučení, proto počítej s programem tak, aby se dal kolem 15 hodiny ukončit a bylo v dosahu vlakové spojení. Při plánování cest, počítej, že se čundru účastní také naše vlčata, která zvládnou ujít cestu do 10 km a to s přestávkami. Menší přestávky lze využít na skautské hry a dovednosti. Počítej také s jednou hodinou na přípravu oběda nad ohněm. Sobotní čundr plánuj tak, abychom kolem 18 večer dorazili na místo přespání, rozvinuli tábor, založili oheň a uvařili večeři.

Ohledně dětského programu pro vlčata je dobré si naplánovat čas jeho realizace, jak již bylo zmíněno „kratšími“ hrami a vzdělávacími lekcemi lze vyplnit mezery při odpočinku. Dětský program lze vsunout také na pátek do příjezdového dne navečer například „stezku odvahy“, výukou skautských dovedností (rozdělání ohně, stavba přístřešku a podobně). A nebo naplánovat sobotní trasu tak, aby se došlo do tábořiště do 16 hodin a vyplnil se čas dětským programem, dospělý a starší vlčata se můžou mezitím zabývat přípravou jídla. Pokud se necítíš na plánování dětského programu, požádej ostatní kamarády, aby s ním pomohli či ho případně připravili. Je dobré, aby si jej na místě vzali na starost, aspoň dva kamarádi.

Pokud by si čundr rád zorganizoval, ozvi se na skaut@riseup.net. Hodí se do pléna ostatním kamarádům, domluví se volný termín a může se začít s přípravami. Dej na sebe telefonní kontakt, který bude sloužit i jako kontakt během čundru, především pro přijíždějící kamarády a kamarádky, kdyby zabloudili či měli zpoždění.

Tak k činnosti! K táborovému ohni! Do lesů a kruhu kamarádů a kamarádek!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 3 = 5